تعریف نرخ بیت صدا (Bit Rate) به زبانی ساده

تعریف نرخ بیت صدا (Bit Rate) به زبانی ساده
میانگین 5 از 3 رای

نرخ بیت صدا

با استفاده از تکنولوژی امروزی، انتظار میرود که در هر نوع استفاده ای از کامپیوتر و موبایل و دیگر گجت ها از کیفیت و سرعت بالایی بهره مند شویم که این سرعت و کیفیت به عوامل مختلفی از جمله Bit Rate بستگی دارد که تعريف آن طیف گسترده ای دارد اما در این مقاله سعی شده است تا آنجا که ممکن است تعریفی ساده و کاربردی از آن آورده شود.

نرخ بیت ( bit rate ) چیست؟

نرخ بیت حجم یا نرخ اطلاعاتی است که در مدت زمان مشخصی منتقل و پردازش میشود و واحد اندازه گیری آن بستگی به مورد استفاده ی آن دارد که ما در اینجا چون قرار است به تعریف bit rate صدا بپردازیم، پس واحد آن کیلو بیت بر ثانیه است و بصورت bit/s یا bps نشان داده میشود. میزان آن با کیفیت رابطه مستقیم دارد.

مثلا: یک موزیک 320 مطمئنا کیفیت بالاتری نسبت به 128 دارد. در ضمن، هر چه یک ترک صوتی بیت بالاتری داشته باشد به فضای بیشتری برای ذخیره احتیاج دارد و زمان بیشتری برای دانلود. در واقع  مانند فیلم  می باشد که هر چه تعداد فریم ها بیشتر باشد کیفیت فیلم نیز بالا تر میرود.

 

یک نکته مهم اینست که نرخ بیت بالاتر قانون کلی است، بدین معنی که شما نمیتوانید یک فایل صوتی با کیفیت پایین را در فایلی صوتی با بیت ریت بالا کپی کنید و انتطار یک کیفیت بالا داشته باشید، چون در هر حال فایل اولیه ی شما  در ابتدا کیفیت پایینی داشته است.

 

انتخاب Bit Rate برای پادکست ها:

امروزه پادکست ها بطور فزاینده ای در حال تبدیل شدن به یک رسانه ی ارتباطات محبوب میباشند، اما اگر شما بفکر تولید یک پادکست خوب هستید باید بدانید که چگونه بهترین نرخ بیت را برای پادکست خود انتخاب کنید. اگر شما بیت ریت بالا را انتخاب کنید از طرفی کیفت و شفافیت صوت بیشتری خواهید داشت اما از طرف دیگر حجم آن بالا رفته و بدنبال آن، زمان بارگیری نیز بالا خواهد رفت و این میتواند یک امتیاز منفی برای پادکست های شما باشد.

نرخ بیت در پادکست

عواملی که در انتخاب میزان Bit Rate باید در نظر گرفته شوند:

1-سرعت

هنوز هم عده ی زیادی هستن که از اینترنت با سرعت پایین استفاده می‌کنند بنابراین باید نرخ بیت خود را بگونه ای انتخاب کنید که سرعت دانلود خیلی پایین نیاید، از طرفی دیگر مواظب باشید که کیفیت خیلی سقوط نکند مخصوصا درمورد موزیک، چون کیفیت موزیک برای شنوندگان جایگاه ویژه دارد و کیفیت پایین می‌تواند آمار سایت شما را پایین بیاورد.

پس بیت ریتی را انتخاب کنید که نه خیلی بالا و نه خیلی پایین باشد.

2-مدت پادکست

در صورتی که مدت پادکست شما زیاد باشد (مثل سخنرانی ها یا کتاب های صوتی) باید بیت ریت پایین تری را نسبت به موزیک انتخاب کنید، در غیر این صورت سرعت دانلود بسیار پایین می‌آید. در ضمن خیالتان نیز راحت باشد چون مردم به کیفیت صدای این نوع پادکست ها کمتر از موزیک اهمیت می‌دهند.

3-دستگاه مورد استفاده چیست؟

باید بدانید که مثلا اگر اکثر شنوندگان شما از MP3 Player بجای کامپیوتر استفاده می‌کنند، می‌توانید از بیت ریت پایین تر استفاده کنید.

 

عمق بیت در مقایسه با نرخ بیت:

عمق بیت و نرخ بیت دو اصطلاح دیجیتال بسیار شبیه به هم اند که ممکن است تعریف آن دو با هم اشتباه گرفته شوند اما دو معنی کاملا متفاوتی دارند.

هنگام انتخاب بهترین فرمت صوتی برای آی پد خود یا هنگام تبدیل فرمت به mp3 با یک ابزار مبدل صوتی  یا برنامه دیگری مانند iTunes ممکن است به تعریف نرخ بیت نیاز داشته باشید که در اول مقاله به آن اشاره شد.

عمق بیت:

تعریف عمق بیت نیز هنگامی که شما میخواهید مجموعه موسیقی آنالوگ خود را به دیجیتال یا بالا ترین کیفیت تبدیل کنید، مطرح میشود. کمی تعریف آن ممکن است پیچیده بنظر برسد ولی در ساده ترین تعریف آن میتوان گفت‌: به اندازه گیری دقیق صداهای دیجیتالی گفته میشود که هر چه عمق بیت بالاتر باشد، صدا نیز دقیق تر است. برای هر افزایش یک بیتی، دقت ضبط دوبرابر میشود. عمق کم بیت باعث میشود صداهای آرام از بین بروند.

CD های صوتی از 16 بیت در هر نمونه استفاده می کنند، در حالی که دیسک های Blu_Ray و DVD ها برای هر نمونه 24 بیت استفاده می شود که کیفیت صدای قابل دسترس بر روی آنها به میزان قابل توجهی بالاتر از CD-RAM های صوتی است.

نتیجه:

بطور کلی میبینید که انتخاب ها در شرایط مختلف متفاوت است پس  میتوانید نسخه هایی با نرخ بیت بالا و متوسط و پایین را در سایت خود قرار دهید. در مورد انواع مختلف صدا، عمق و نرخ بیت مناسب را انتخاب کنید و در انتها انتخاب را بر عهده شنوندگان بگذارید. در این صورت شما همه ی سلایق را در نظر گرفته اید.