حل خطای ۵۰۰ internal server error در وردپرس

حل خطای ۵۰۰ internal server error در وردپرس
میانگین 5 از 4 رای

حل خطای 500 internal server error در وردپرس

وردپرس در بروز خطا استثنا نیست! سایت های وردپرس با توجه به مشکلاتشان می توانند خطاهای متفاوتی را تجربه کنند. برخی از این خطاها را می توان با تغییرات کوچک حل کرد اما برخی ممکن است چند روز از وقت ما را به خود اختصاص دهد. تصور کنید این موضوع چه تاثیر منفی روی تجربه کاربران سایت خواهد گذاشت.

فرض کنید وب سایت تا چند روز گذشته به خوبی کار می کرده و یک خطای جزیی دور از چشم شما رخ می دهد. ناگهان شما خطای internal server error را روی تمام صفحات سایت مشاهده می کنید! نگران نباشید؛ میدانم از دیدن خطای 500 در وبسایت خود وحشت کردید اما در وردپرس هر مشکلی راه حل خودش را دارد.

امروز قصد دارم به شما آموزش دهم چطور خطای 500 internal server error را بلافاصله حل کنید. اگر هم در آینده این مشکل رخ دهد شما با مطالعه این مقاله یک راه گریز در دست خواهید داشت.

عناوین این آموزش:

1- خطای 500 internal server error چیست؟

2- تهیه نسخه پشتیبان از وردپرس

3- چگونه خطای 500 internal server error را حل کنیم؟

الف) حل خطا از طریق htaccess

ب) افزایش محدودیت حافظه php

ج) بررسی پلاگین ها

4- wp-admin و wp-content جدید

5- ارایه دهنده هاست و سرور

 

1- خطای 500 internal server error چیست؟

همانطور که از نامش پیداست این خطا در سرور رخ می دهد و هنگام عدم پاسخگویی به درخواست یک صفحه مشاهده میشود. زمانی که شما در قسمت آدرس مرورگر، آدرس یک صفحه مشخص را وارد می کنید و یا روی یک لینک کلیک می کنید در واقع شما درخواست نمایش آن صفحه را به سرور ارسال می نمایید. در صورت بروز مشکلاتی سرور قادر نخواهد بود این صفحه را به شما نمایش دهد. مانند تصویر زیر:

حل خطای 500 internal server error در وردپرس

نکته: شرکت هاستینگ باید برای وب سایت شما بک آپ خودکار تهیه کند. پس در انتخاب شرکت ارایه دهنده میزبانی وب دقت نمایید!

 

2- تهیه نسخه پشتیبان از وردپرس

اغلب اوقات شما مسئول اشتباهات در سرور میزبان نیستید! همانطور که انسان ها اشتباه می کنند پس سرورهایی که توسط انسانها مدیریت میشوند نیز اشتباه می کنند. برخی از این خطاها شدیدند و ممکن است کل وب سایت را به خطر بیندازند. پس در اینجا به اهمیت تهیه نسخه پشتیبان از وبسایت پی می بریم.

در صورتی که شرکت میزبانی وب از تهیه بک آپ بصورت منظم شانه خالی کند شما می توانید با استفاده از پلاگین های بک آپ وردپرس شخصا این کار را انجام دهید.

یکی از معروف ترین پلاگین های پشتیبان گیری وردپرس Backup Buddy می باشد. دانلود افزونه Backup Buddy

 

3- چگونه خطای 500 internal server error را حل کنیم؟

عیب یابی هر خطایی زمان و تلاش زیادی را می طلبد. با تجزیه و تحلیل اولیه مشکل می توان ریشه شناسایی کرد و آن را حل نمود. بروز خطای 500 می تواند علل زیادی داشته باشد.

برای رفع این مشکل باید یکی از علت های وقوع را کشف کنیم. دو دلیل رایج این خطا مشکل در فایل htaccess و محدودیت حافظه php می باشد. پس بدون معطلی سراغ راه حل می رویم:

الف) حل خطا از طریق htaccess

یکی از فایل های کلیدی هر پروژه php ، فایل htaccess می باشد. این فایل حاوی قوانین پیکربندی سرور است و اگر خراب باشد باعث خطای 500 internal server خواهد شد. فایل htaccess معمولا تحت تاثیر پلاگین ها و نصب ناقص قالب های سایت قرار می گیرد. ابتدا از طریق پنل هاست این فایل را بیابید. معمولا در ریشه اصلی (root، public_html) و در کنار فولدرهای wp-content ، wp-admin  و wp-include قرار دارد.

حل خطای 500 internal server error در وردپرس

بسیار خوب، حالا فایل را در پنل هاست(گزینه edit) و یا روی کامپیوتر خود باز کنید. به آدرس https://codex.wordpress.org/htaccess   مراجعه کنید و مناسب ترین کد را برای وب سایت خود بیابید و htaccess را ویرایش نمایید.

مثلا این کد برای یک وبسایت وردپرس ساده و یا نسخه های وردپرس می تواند متفاوت باشد. حالا وب سایت را مجدد باز کنید اگر خطای 500 حل شده بود که عالی، در غیر این صورت به گام بعدی می رویم.

 

ب) افزایش محدودیت حافظه php

زمانیکه کاربر یک درخواست ایجاد می کند، توسط php انجام می شود و در سمت کاربر به فرایندی تبدیل می شود که نتیجه آن html است. برای این عملیات در php حافظه ای مشخص شده است. بنابراین راه حل دیگر خطای 500 افزایش محدودیت حافظه php می باشد. شرکت میزبان وب و وردپرس بصورت پیش فرض مقداری را برای این حافظه در نظر گرفته اند و به محض پر شدن این حافظه خطای internal server رخ خواهد داد.

برای افزایش این حافظه 4 راه حل وجود دارد:

  •  فایل Functions.php
  • فایل htaccess
  • فایل php.ini
  • فایل wp-Config.php

نگران نباشید بسیار سادست! در زیر هر 4 مورد را آموزش می دهم:

 فایل Functions.php

به ریشه دایرکتوری در هاست مراجعه کنید و فایل Functions.php را بیابید. آن را با ویرایشگر باز نموده و قطعه کد زیر را دقیقا پس از تگ باز شده php قرار دهید:

@ini_set(upload_max_size’ ,64M);
@ini_set(post_max_size’,64M);
@ini_set(max_execution_time’,300);

 

فایل htaccess

مجدد به ریشه دایرکتوری مراجعه نمایید و فایل htaccess را بیابید. فایل را باز کنید و قطعه کد زیر را دقیقا بعد از تگ باز شده php جا دهید:

php_value upload_max_filesize 64M
php_value post_max_size 64M

فایل php.ini

یک فایل php.ini ایجاد نمایید و آن را محتوی کد زیر در مسیر wp-admin/ آپلود کنید:

memory_limit = 64M
upload_max_filesize = 64M
post_max_size = 64M
file_uploads = On
فایل wp-Config.php

افزایش حافظه php در فایل wp-config.php نیز امکان پذیر است. آن را در مسیر ریشه هاست(root، public_html) پیدا کنید و دقیقا بعد از تگ باز شده php کد زیر را قرار دهید:

define(‘WP_MEMORY_LIMIT’, ’64M’);
ini_set(‘post_max_size’, ’64M’);
ini_set(‘upload_max_filesize’, ’64M’);

در صورتیکه دو راه حل بالا خطای 500 internal server error را برطرف نکرد، دو راه زیر را پیشنهاد می دهیم:

 

ج) بررسی پلاگین ها

پلاگین های خراب و بروز نشده می توانند یکی از عوامل خطا در وردپرس باشند. همچنین می توانند مشکلات امنیتی به بار آورند. اگر به پنل مدیریت وردپرس دسترسی دارید در منوی افزونه ها، آن ها را یکی یکی غیرفعال کرده و پس از هر یک، صفحه وب سایت را refresh کنید.

حل خطای 500 internal server error در وردپرس

در صورتیکه وب سایت بخوبی بارگذاری نشد مشکل از افزونه های فعال می باشد. این کار را بصورت برعکس نیز می توانید انجام دهید؛ یعنی پس از غیر فعال کردن همه پلاگین ها، آنها را یکی یکی فعال کنید تا پلاگین مشکل دار خودش را نشان دهد.

می توانید افزونه معیوب را با نسخه بروز شده آن جایگزین کنید یا مشکل را به تیم سازنده افزونه اطلاع دهید.

 

اگر مشکل همچنان پا برجاست به گام بعدی می رویم:

4- wp-admin و wp-content جدید

گاهی اوقات مشکلات بیش از آنچه انتظار داریم دشوار می شوند. در این مرحله لازم است فولدر wp-admin و wp-content را مجددا از سایت وردپرس دانلود و آن را در مسیر اصلی هاست جایگزین فولدرهای قبلی نماییم. شدیدا توصیه میکنم قبل از این کار از سایت بک آپ تهیه کنید!

 

5- ارایه دهنده هاست و سرور

در صورتیکه با تکنیک های بالا مشکل برطرف نشد پیشنهاد می کنم با ارایه دهنده هاست و سرور خود تماس بگیرید و از آنها درخواست پشتیبانی نمایید. ممکن است جایی در سرور مشکلی بوجود آمده باشد.

 

سخن آخر

امیدواریم با استفاده از راه حل های بالا، خطای 500 در وبسایت شما حل شده باشد. اگر شما تکنیک دیگری برای حل این مشکل پیدا کردید لطفا از طریق بخش دیدگاه ها (پایین همین صفحه) با ما به اشتراک بگذارید. بسیار برای ما و دیگران سودمند خواهد بود!