چگونه از تولید محتوا کسب درآمد کنیم؟

امتیاز دهید

چگونه از تولید محتوا کسب درآمد کنیم؟

هرفردی روشی را برای کسب درآمد انتخاب میکند. در آمد زایی از طریق تولید محتوا نیز یکی از این روش هاست. اما با رعایت یک سری نکات میتوانید در این کار موفق شوید. در این مقاله سعی شده است این نکات و مفهوم کلی تولید محتوا آورده شود تا بتوانید بدون مشکل این کار را انجام دهید.

منظور از محتوا چیست؟

تعریف دقیقی از محتوا وجود ندارد ولی بصورت کلی میتوان آن را اینگونه تعریف کرد:
“محتوا شکلی از اطلاعات است که انسان بعنوان مخاطبِ این اطلاعات میتواند آنها را درک کند و میتوان فرایند ویرایش را قبل و حتی بعد از عرضه روی آن انجام داد.” و چون ما در این مقاله تمرکزمان روی بازاریابی محتوایی است، منظور محتوای دیجیتالی است. محتوای دیجیتالی هم همان تعریف را دارد با این تفاوت که برای ذخیره سازی و انتقال آن باید از زیر ساخت و ابزار های دیجیتالی استفاده کرد.از مثال های محتوای دیجیتالی می‌توان به :تصاویر_ ویدئو ها و انیمیشن ها_متون و مقالات_فایل های صوتی_کتاب ها و بسته های آموزشی اشاره کرد.

چگونه می‌توان ازمحتوا کسب درآمد کرد؟

همه میدانیم که فروش محتوا روز بروز سخت تر میشود اما هنوز تقاضا برای محتوای با کیفیت و با استاندارد بالا و خاص و مفید و متفاوت زیاد است.
پس شما باید محتواهایی با این ویژگی ها تولید کنید و متمایز شوید.
اکنون که این محتواهای خوب را تولید کرده اید خب پس باید بلد باشید چگونه آنها را بفروش رسانید. در زیر پیشنهاداتی آورده شده که به بهتر شدن فروش محتوای شما کمک می‌کند.

1- اشتراک(subscriprion)

مرسوم ترین مدل های فروش محتواست که از همه بیشتر توجه تولید کنندگان محتوای دیجیتال را جلب میکند. در این مدل کاربر در ابتدا با یک «سد پرداخت» مواجه میشود که پس از پرداخت مبلغی میتواند به محصول مورد نظر خود دست یابد. شیوه های متنوع کسب درآمد از محتوا را در لیست زیر آورده ایم:

مدل درآمدی عضویت  ( membership model): در این مدل افراد باید اول مبلغی را برای عضویت در وبسایت یا اپلیکیشن پرداخت کند و بعد اجازه استفاده از محتوا را پیدا خواهد کرد.

مدل درآمدی بوفه محتوا ( all- you- can- eat model): که همان در آمد حاصل از خرید محصولاتیست که در سایت تبلیغ میشوند.

مدل درآمدی باشگاه خصوصی (private club model): در این مدل این اجازه به افراد داده میشود تا با پرداخت مقدار بیشتری حق عضویت از محصولات بیشتر و ویژه تری برخوردار شوند.

مدل درآمدی شبکه(network model): این مدل برای کارکنان سایت است که با ایجاد محتوا وترافیک و بازدید بیشتر باعث کسب درآمد بیشتر خواهند شد.

مدل درآمدی بسته ی غافلگیر کننده (surprise box): درآمد حاصل از فروش بسته های شگفت انگیز متنوع که همانطور از اسمش پیداست باعث جلب بیشتر افراد میشود که میتواند ترکیبی از چند محصول باشد.

مدل درآمدی “اول صفی ها” یا  (front- of- the- line model): در این مدل تنها تعدادی محصول با تخفیف به چند نفر اول که اقدام به خرید میکنند داده میشود.

مدل درآمدی متکی بر مصرفی ها یا (consumables model): این مدل یک طرح تشویقی میباشد که برای افرادیکه خرید و فعالیت بیشتری دارند طرح های تخفیفی و محصولات رایگان در نظر گرفته میشود.

شما میتوانید با فراگیری این مدلها آنهارا بکار گرفته و کسب در آمد کنید.

 

2- بخشی مجانی(Freemium)

مطمئن هستم خیلی با این یکی سرو کار داشته اید. اینکه اول قسمتی از محتوا را بصورت رایگان در اختیار شما قرار میدهند و بعد برای استفاده از بقیه ی محتوا باید مبلغی پرداخت شود که میتوان گفت قسمتی که در ابتدا بصورت رایگان ارائه می‌شود ویترین تبلیغ محصول هست. این مدل را می‌توان در انواع کتاب های صوتی و برنامه های آموزشی مشاهده کرد.

 

3- اجازه استفاده (licensing) چگونه از تولید محتوا کسب درآمد کنیم؟

در این مدل شما میتوانید با پرداخت پول، به تعداد یا مدت زمان محدودی از محتوا استفاده کنید. برای مثال بعضی از نشریات معروف با اعطای لایسنس، به مدت محدود اجازه مطالعه و دریافت مقالات خود را میدهند.

 

4- جذاب سازی محتوا

برای جذاب سازی محتوا از عنوان گرفته تا شکل و تصویر نوشته باید بگونه ای باشد که مخاطب را جذب و وادار به خرید کند.درمورد متون و مقالات باید عنوانی جذاب و هیجان انگیز، فونت مناسب و چشم نواز و تصویری جذاب و متناسب انتخاب کنید .همچنین پادیکست های صوتی با صدایی شمرده و جذاب و رسا ارائه دهید. در اپلیکیشن ها نیز سادگی و آسان بودن کار با آن ها را فراموش نکنید.

 

5- محتواهای رقبایتان را چک کنید

از سایت های رقیبانتان که اتفاقا فروش خوبی دارند غافل نشوید. به تک تک جزئیات کارهایشان توجه کنید و نکته برداری کنید تا شما هم نکات موفقیت را از قلم نیاندازید. صد البته به کاستی ها نیز توجه کنید تا از آن‌ها بعنوان نقطه قوت خود استفاده کنید.

 

6- محتوایی طبق نیاز مشتری فراهم کنید

هر نوع محتوایی هم که بسازید و بهترین باشد اما به کار مشتری نیاید، هیچ ارزشی نخواهد داشت. باید در تولید انواع محتوای سایت خود به این دقت کنید که مشتری ها به چه چیزی نیاز دارند، این محتوا چه گرهی از مشکل میتواند رفع کند، و این است راز موفقیت.

 

7- SEOچگونه از تولید محتوا کسب درآمد کنیم؟

هر مقاله ای را که بخوانید در مورد سئو حتما مطلب به چشمتان میخورد و این نشانه ی اهمیت بالای آن است. وقتی مطلب خود را نوشتید کار شما تازه شروع میشود. باید از لحاظ نکات نگارشی، جمله بندی صحیح، غلط املایی و خوانا بودن، استفاده صحیح از ویرگول و نقطه و غیره چک شود. هر کدام ازاینها اگر رعایت نشود باعث کج فهمی خواننده و عدم انتقال موثر مطلب می‌شود. مقاله باید حداقل از 500 کلمه تشکیل شده باشد چراکه مقالات با تعداد کلمات پایین رتبه خوبی در گوگل بدست نمی آورند. اگر هم دارای بیش از 4هزار کلمه باشد باید آن را به دو مقاله تقسیم کنید. همچنین نباید فراموش کنید که استفاده زیاد از کلمات کلیدی نیز می‌تواند مخرب باشد. کلمات کلیدی فقط 2_3 درصد کل مقاله شما را شامل میشود.

پیشنهاد میکنم مقاله ۱۰ کلید نوشتن مقاله با سئو عالی را هم مطالعه کنید.

 

در آخر :

شما باید این مهم را در نظر بگیرید که برای کسب در آمد از تولید محتوا نباید فقط به یک راه حل و روش تکیه کنید. تا میتوانید، انعطاف پذیر باشید و طبق شرایط و نیاز ها، روش خود را تغییر دهید تا بتوانید کسب در آمد کنید.
فراموش نکنید که کلید موفقیت، خلاقیت و تلاش مستمر است.