۵۰ ایده ی عالی برای شروع استارتاپ

۵۰ ایده ی عالی برای شروع استارتاپ
میانگین 5 از 4 رای

50 ایده ی عالی برای شروع استارتاپ

استارتاپ یا همان start up (بعضی نیز آن را بعنوان مارکتینک میشناسند) به معنی شروع یک کسب و کار است و بصورت یک تعریف کلی، میتوان این جمله را بکار برد:

“شرکتی نوپا و تازه تاسیس که بسرعت پیشرفت می کند. در برخی تعاریف استارتاپ، کسب و کار نیز گفته میشود. درحالیکه تفاوت کسب و کار با استارتاپ در تعریف دقیق آن مشخص میشود.

 

میخواهم با یک مثال ساده تفاوت این دو را برایتان مشخص کنم. مثلا:یک شخص با مهارت خیاطی شروع به کار میکند و سفارشاتی می پذیرد. پس از مدتی چون کیفیت کارش خوب بوده مقدار سفارشات بالا میرود و او نیز برای انجام سفارشات، تعدادی کارگر بعنوان نیروی جدید استخدام میکند. هر دفعه به ازای 20 سفارش جدید یک نیروی دیگر باید اضافه کند تا پاسخگوی نیازهای های مشتریان باشد؛ و اینجاست که تفاوت کسب و کار با استارتاپ نمایان میشود. چون در استارتاپ هر چقدر سفارشات بیشتر شود حتی یک نیرو هم اضافه نمیشود و با همان نیروی کم به کار خود بخوبی ادامه میدهد.

اما امروزه با زیاد شدن رقبا در استارتاپ، برای پیشی گرفتن از آنها باید راهکار های جدیدی را بکار بست تا علاوه بر جلو گیری از ریسک و زیان، باعث موفقیت و رونق کار شود واز دیگران پیشی گرفت. مخصوصا اینکه در شروع کار مقدار ریسک بسیار بالاست و باید کاملا آگاهانه قدم در این راه گذاشت.

خب پس حالا رسیدیم به اصل مطلب:

ما اینجا گلچینی از پنجاه ایده استارتاپ، برای درست شروع کردن کسب و کار و سبقت گرفتن از رقبا(دقیقا مثل میگ میگ) پیش پای شما میگذاریم.

باشد که ایمان بیاوردید و عمل کنید…

1- ایده های کسب و کاری برپایه فناوری های سبز و پاک:

با توجه به بحران های امروزه ی زیست محیطی و کبود مواد، اینگونه ایده ها می‌توانند طرفداران زیادی از همه ی اقشار داشته باشد. مثلا فناوری اطلاعات سبز (Green IT) و بازیافت لوازم الکترونیکی

_تولید و طراحی پن ها و سلولهای خورشیدی

_تولید یا داد و ستد دستگاه‌های الکترونیکی با مصرف صحیح هرگونه انرژی

2- اپلیکیشن موبایل

گوشی و تبلت روز بروز زیاد میشوند و درنتیجه اپلیکیشن های جدید و مورد نیاز نیز طرفدار پیدا میکند، آن هم با توحه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی و اینکه امروزه اکثر کارها با همین اپلیکیشن ها انجام میشود، پس اگر در این زمینه مهارت دارید این یک امتیاز برایتان محسوب میشود.

3- ویدئو های آموزشی

امروزه مردم وقت بسیار کمی دارندکه برای یاد گیری مهارت های مختلف به کلاس های اموزشی بروند و هزینه های کلاس های متفاوت هم یکی دیگر از مشکلات است. برای همین اکثرا ترجیح میدهند در وقت های اضافه ی خود با گرفتن ویدئو های آموزشی و با هزینه کمتر آموزش ببینند. بنابراین این میتواند یک ایده بسیار عالی باشد. ویدئو های خود را با کیفیت، و با توضیح کامل و در کل خلاقانه ارائه دهید.

4- انجام امور شخصی ساده افراد پرمشغله

بسیاری از افراد حتی برای ساده‌ترین امور هم وقت ندارند. اموری مانند خرید، خدمات خانگی، مراقبت از فرزندان یا رساندن انها به مدرسه،تهیه ی غذا و…

شما می‌توانید در ازای دریافت پول این کارها را برای‌شان انجام دهید. در این ایده، رشد شمابستگی دارد که مشتریان شما، شمارا به دیگران معرفی کند ودر کل یعنی به رضایت مشتری و کیفت کار شما بستگی دارد، این می‌تواند یک ایده عالی باشد چون به هیچ سرمایه ای احتیاج نیست.

5- فروشگاه خوراکی سیار

وقت نیست. حوصله که اصلا. رستوران هم بسیار گران. فست فود ها ه که اصلا! پس اینجاست که شما میتوانیدبا خوراکی های سالم و خانگی با قیمت مناسب وارد میدان شوید و حسابی سود کنید.

6- مبادله ی ابزار و وسایل آموزشی

میدانیم که هزینه های کلاس های اموزشی، کتاب ها و پکیج ها برای یک دانش اموز یا دانشجو بسیار بالا میباشد و بصرفه نیست. درنتیجه کسب و کار مبادله ی این خدمات در بین دانشجویان میتواند یک ایده ی بصرفه باشد و مطمئنا مورد استقبال قرار می‌گیرند.

7- طراحی گرافیکی

این ایده برای راه اندازی کسب و کار با سرمایه کم است که اگر توانایی‌های گرافیکی دارید، باید بدانید مشتریان بسیاری برای کسب و کارشان به‌دنبال لوگو، طراح‌های گرافیکی و کارهای هنری هستند. به دنبال سایت‌هایی مانند دیزاینو بگردید تا بتوانید کسب و کار خودتان را راه‌بیاندازید و حلقه‌ی مشتریان‌تان را گسترش دهید.

8- مشاوره فنی

مشاوره و خدمات رسانی در مورد سخت افزار و نرم افزار های کاربردی کامپیوتر و گوشی های همراه به علت اینکه دانش آن در بسیاری از مردم پایین میباشد و همواره همه خواهان اینگونه کمک رسانی ها ميباشند میتواند یک ایده عالی باشد.

9- نرم افزار تناسب اندام

ساخت اپلیکیشن که انواع حرکات ورزشی متناسب باوضعیت فرد را با استفاده از ویدئو اموزش میدهد. مخصوصا اینکه این روز ها وقت برای رفتن به باشگاه های تناسب اندام بسیار کم پیدا میشود، همچنین ارائه رژیم غذایی متعادل برای افزایش یا کاهش وزن. این ایده برای افراد داری دانش و تخصص لازم توصیه می‌شود.

10- ساخت اپ یا ربات باز پرداخت هوشمند

جریمه شده ایم یا قبض برایمان صادر شده ولی از آن خبر نداریم و در زمان بعدی قبضی با جریمه بیشتر فرستاده میشود، این ربات ها از این ضرر ها جلو گیری میکند و صورت هوشمند قبض هاراپرداخت میکند.

11- مدیریت استعداد ها

اگر با افراد مختلف با توانایی های متفاوت در ارتباطید که اتفاقا آنها نیز بدنبال کار هستند میتوانید با مدیریت توانایی آنها، یک استارتاپ قوی چند بعدی بسازید که هر کدام از افراد خدمات رسانی متفاوتی انجام دهد. مزیت این استارتاپ گسترش سریع وسود بالای آن میباشد.

12- هوش مصنوعی در حیطه ی پزشکی

با توجه به خطا های پزشکی در تشخیص ساخت این هوش های مصنوعی برای آنالیز تصاویر پزشکی کمک بسیار شایانی به تیم پزشکی در مشاهدات و تصمیم گیری میکند.

13- فروش و اجاره لوازم

احتمالا با این برنامه هاآشنایی دارید، چون برنامه های مشابه هم اکنون موجود و بسیار هم کارآمد هستند اما برای پیشی گرفتن از این برنامه ها امنیت و اعتماد یکی از امتیازات مهم محسوب میشود. هر چه میزان شکایات و مرجوعیات کمتر باشد کار و بار شما نیز رونق بيشتری پیدا میکند.

14- اپلیکیشن مدیریت رستوران

که کارهای مختلف از جمله خرید موادغذایی، ثبت سفارشات، رزرو عذا و… را انجام و کارمشتریان و رستوران داران را آسان میکند.

15- استارتاپ صنایع دستی

بعنوان مثال:جواهر آلات،لوازم تحریر دست ساز،تزیینی های بامزه و در کل هر چیزی که فکر خلاقتان میتواند ایجاد کند. رمز موفقیت دراین کا متفاوت و خاص بودن کارهای شماست.

16- استارتاپ دکوراسیون منزل

هر ذهن ایده ای جدید و خلاق دارد پس میتوان با به اشتراک گذاشتن سلایق مختلف طراحی ها خاص را ارائه داد.مخصوصا طراحی خانه های کوچک با ظرفیت بالا.

17- بازی های انلاین مخصوص کودکان خاص

میتوان با مشورت با عده ای مشاور و متخصص و پرستار کودکان و نوجوانان بازی های متناسب با شرایط خاص هر کودک را ساخت و چون این بازیها خاص هستند بازخورد بسیار خوبی خواهند داشت.

18- تبادل سایت

بعضی افرادبرای شروع یک کسب و کار جدید به یک سایت معتبر نیاز دارند اما نه یک سایت معمولی چون برای رونق کار سایت باید معتبر باشدو اغلب افراد نمیخواهند از صفر شروع کنند. اینجاست که ما میتوانیم سایت هایی که دیگر قصد ادامه فعالیت ندارند را به آنها بسپاریم.

19- خدمات گردشگری و تور های کوچک

اگر درمکانی زندگی میکنید که دارای جاذبه های گردشگری زیادی است میتوان از آن بعنوان یک فرصت استفاده کرد و تور های کوچک گردشگری راه انداخت. هرچه کیفیت خدمات بیشتر،گردشگران بیشتر.

20- مقاله بازار

میتوانید مقاله های معتبر را جمع آوری و طبقه بندی کنید و بفروش رسانید. هنوز هم کم نیستند اساتیدی که از شما مقاله بعنوان واحد عملی میخواهند. این حتی میتواند یک استارتاپ آموزش مقاله نویسی نیز باشد.

 

پیشنهاد میکنم مقاله 10 اشتباه رایج تجارت الکترونیک را نیز مطالعه نمایید.

 

21- حمل و نقل آسان و ارزان

این ایده میتواند برای سایت ها و پیج هایی که فقط بصورت مجازی خرید و فروش انجام میدهد مفید باشد. مخصوصا اینکه نسبت به پست ارزان تر و سریعتر است.

22- فتو استارتاپ

ایده ای برای گردهم آوردن و استفاده از توانایی عکاسانی که خود به تنهایی آتلیه ی مجزا ندارند اماتوانایی خوبی برای عکاسی مجالس کوچک و بزرگ دارند.

23- اجاره دادن خودرو

شاید بسیار پیش آمده که ماشینتان چندین روز بی استفاده در پارکینگتان مانده باشد. فقط شما نیستید که این راتجربه میکنید پس این میتواند یک فرصت باشد. برای کسب درآمد.

24- ایجاداسپشیال مارکت

مثلا خدمات یا لوازم کاملا مردانه یا کاملا زنامه یا بچگانه که میتواند بسیار توجه برانگیز باشد.

25- سایت سوال و جواب

که مردم بتوانند پرسش های خود را درمیان بگذارند و پاسخ های سودمندی را دریافت کنند که اگر بتوانید تعدادی متخصص و مشاور را نیز با خود همراه کنید میتوانید اعتبار سایت خودرا بالا ببرید.

26- طراحی گرافیکی

ایده ای سود آور و بدون نیاز به سرمایه که فقط به دانش طراحی گرافیکی و اندکی خلافیت نیاز دارد.

27- استارتاپ اشتراک

بمعنی ایجاد ارتباط بین فروشنده، طراح، خریدارو… که فقط شما باید بین هر قسمت با قسمت مورد نیازش ایجاد ارتباط کنید.

همانطور که میبینید این نیز یک ایده ی سود آور و بدون سرمایه است.

28- ارتباط استارتاپ ها و سرمایه گذاران

در بخش های قبل گفتیم بعضی استارتاپ ها نیاز به سرمایه دارندو اینگونه میتوان بین سرمایه گذار و استارتاپ مورد علاقه اش ارتباط ایجاد کرد.

29- معلم خصوصی

استارتاپی که با ایده ها و روش های جدید یک فن یا حرفه را اموزش میدهد. درفرصت کم وبا کمترین هزینه ممکن.

30- ساخت اپلیکیشن مدیریت زمان

با توجه به این مطلب که وقت طلاست، ساخت چنین اپلیکیشنی هم می‌تواند مثل طلا ارزشمند باشد.

31- سرویس جستجوی مکان های محلی

این سرویس میتواندتمام مکان های شهر شمارا دارا باشد و اگر بتوانید جزئیات بیشتر و زمان کار دقیق آن‌ها را نیز در این سرویس اضاف کنید میتوانید به طرفداران خود بیافزایید.

32- اپلیکیشن سلامتی

این اپ میتواند در هر حوزه ای از سلامت باشد مثلا کنترل فشار خون یا قند خو و غیره. فقط نکته مهم تخصصی بودن این اپ است که برای هرکسی امکان ساخت آن نیست.

33- موتور وب گردی آسان

که بتواند موضوع مورد نظر را با حداکثر دقت در کمترین زمان فراهم آورد. هر چه دقت موتور جستجو گر بیشتر باشد، طرفداری از نیز بیشتر است.

34- ارزان یاب

ایجاد یک بستر که در آن افراد مکان هایی که اجناس یا خدمات را با نازل ترین قیمت در اختیار قرار میدهند را به هم معرفی کرده و همچنین بطور طبقه بندی شده در این بستر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

35- سرویس خبر چین

که در آن مکانهایی را که اخبار داغ در آن جریان دارد را به اشتراک میگذارد. البته می‌توان گفت این سرویس کمی ابتدایی بنظر میرسد ولی بسیار پراستفاده برای افرادکنجکاو خواهد بود.

36- زندگی به سبک سالم

میتوان با ایجاد پلتفرم های مختصر و مفید ،امکان ایجاد عادتهای خوب برای افراد در هر زمان و مکان ایجاد کرد، مخصوصا برای افرادپر مشغلهکه فرصت مطالعه ندارند.

37- سیستم اجاره لباس

لباس نیاز دارید اما خرید آن بصرفه نیست؟یا اینکه لباس های بیمصرف اما بسیار شیکی دارید که دارند در کمد خاک میخورند؟ چطور است با هم به اشتراک بگذارید و هردوسود کنید؟

38- استارتاپ مدیریت هتل

این نوع استارتاپ میتواند با هدف آسان سازی خدمات یک هتل انجام گیرد. مثلا:رزرواسیون، استاندارد سازی خدمات رفاهی از جمله بطری های اب معدنی و ملحفه های تمیز و مواد خوراکی یخچال و در کل صبحانه وناهار و شام. قطعا هتلداران از این ایده استقبال خواهند کرد.

39- استارتاپ فضای مخفی خانه

که شامل ایده هایی میشود که بتوان وسایلی برای خانه ساخت که در عین اینکه ظرفیت خانه را بالا میبرد،فضای زیادی را اشغال نمیکنند مثل تخت خواب های تاشو، کمدلباس و کابینت که در دیواروسقف جاسازی میشوند.

 

پیشنهاد میکنم مقاله 25 ایده عالی برای طراحی وب سایت را نیز مطالعه نمایید.

 

40- حافظ رمز

این نرم افزار میتواند برای کسانی که با چندین پسورد مختلف سر و کار دارند و همگی نیز باید متفاوت باشند مفید باشد و درعین حال امن باشد.

41- اپلیکیشن از مزرعه به رستوران

چقدر خوب میشود که یک رستوران نیاز های خود را بطور مستقیم از کشاورزان درخواست کنند آن هم فقط با یک اپلیکیشن. هم مواد تازه خواهند بود هم واسطی در کار نخواهد بود.

42- اجاره ی لوازم برقی

بسیاری ازما فقط برای چند روز ممکن است یک نوع خاص لوازم برقی را لازم داشته باشیم و برایمان خرید آن بصرفه نباش. از طرفی بعضی نیز هستند که این لوازم را دارند ولی بکارشان نمی اید. پس با این کار می‌توان باعث یک منفعت دوطرفه شد.

43- ساخت اپلیکیشن ارتباطی بین مربی و دانش آموز

دانش آموزان میتوانند تکالیف و سوالات خود را بامربی خود بصورت انلاین در میان بگذارند و این سوالات تعدادمحدودی خواهند داشت که با تمام شدن آن میتوانند دوباره اشتراک تهیه کنند و دوباره سوالات خود را مطرح کنند.

44- لوازم اسپرت هوشمند

که میتواند شامل مچ‌بند ، لباس ، کفش و غیره باشد که میتواند اطلاعات سلامتی مثل گردش خون و ضربان قلب و قند خون را در اپلیکیشن نشان دهد.

45- سرویس حمل و نقل برای افراد خاص

بسیاری از افراد ناتوان بیمار یا مسن این مشکل را دارند که وسایل نقلیه عمومی مناسبی برایشان وجود ندارد بنابراین میتوان برای این افراد ماشین هایی خاص تهیه کرد که رفت و آمد آنها را آسان تر کند.

46- سایت جستجوی پرستار خانگی

امکان یافتن پرستاری کار آمد و متناسب با نوع خدمات مورد نظر در کمترین زمان.

47- اپلیکیشن مد شما

این اپ با توجه به سلیقه و آب و هوای محل سکونت شما و جنسیت و سبک و بودجه و دیگر اطلاعات شما، لیست لباسهای سبک خودتان را برایتان بنمایش میگذارد و در کل خرید را آسان میکند.

48- استارتاپ فیک شناس

این روزها شناخت محصولات اصل از فیک بسیار سخت است اما این اپ کار شما را راحت میکند تا مثل یک متخصص آنها را شناسایی کنید.

49- تعمیرات تخصصی

بکار گیری افراد مختلف که هر کدام توانایی تعمیر یک ابزار خاص دارند میتواند یک منفعت دوطرفه باشد.

50- یاد آور حرفه ای

که می‌توان آن را به صورت یک مچ بند یا اپلیکیشن ساخت. اما برای جذب مشتری این یادآور بایدچیزی فراتر از یک تقویم یا ساعت باشد. برای مثال:آلارم میزان کالری مصرفی، میزان ضربان و تنفس، میزان خشم، میزان زمان مطالعه و…

نتیجه گیری :

اکثر استارتاپ هایی که معرفی شد درنتیجه ی یک نیاز ایجاد شده اند.اگر میخواهید یک ایده استارتاپ خلق کنید، ببینید نیازها در چه حوزه ای هستند و راه حال آن چه میتواند باشد.

راز یک استارتاپ موفق خاص بودن، متفاوت بودن و آسان بودن آن است که باعث میشود بیشتر بین مردم به اشتراک گذاشته شود و شهرت پیداکند.

پس چرا معطلید؟ همین الان دست بکار شوید و استارتاپ خود را راه بیاندازید.